Termowizja budynków

termowizja1

Termografia zwana termowizją obejmuje metody badawcze polegające na zdalnej i bezdotykowej ocenie rozkładu temperatury na powierzchni badanego ciała. Metody te są oparte na obserwacji i zapisie rozkładu promieniowania podczerwonego wysyłanego przez każde ciało, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego i przekształceniu tego promieniowania na światło widzialne.

Efektem badania jest tzw. termograf - obraz cieplny w postaci mapy pokazującej rozkład temperatur.

 

Wysokie i wciąż rosnące ceny energii stanowią coraz większą część wydatków związanych z eksploatacją mieszkań, domów i obiektów. Wszyscy staramy się ograniczać koszty ogrzewania pomieszczeń, jednak nie za cenę pogorszenia komfortu cieplnego.

Kiedy można wykonać badanie termowizyjne?

Aby badanie termograficzne doszło do skutku, konieczny jest przepływ ciepła przez przegrody domu. Dlatego należy je przeprowadzać podczas sezonu grzewczego. Różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku powinna wynosić co najmniej 15°C. Tak więc przy temperaturze na zewnątrz +6°C, wewnątrz domu powinno być nie mniej niż 19°C.

Na dokładność badań może mieć wpływ także stopień nasłonecznienia - tym jest mniejsze, tym dokładniejszy będzie wynik badania. Właśnie dlatego z reguły badania termowizyjne są przeprowadzane w pochmurne dni, rano lub późnym wieczorem a nawet w nocy.

Dlaczego warto wykonać badanie termowizyjne?

Na zdjęciach termowizyjnych można zobaczyć między innymi, jak zmienia się rozkład temperatur na powierzchni ściany wewnątrz i na zewnątrz budynku. Ściana o słabej izolacyjności charakteryzuje się nierównomiernym rozkładem temperatury. Widoczne to jest szczególnie w obszarach naroży ścian, nadproży nad oknami i drzwiami oraz w miejscach styku stropu i ściany. Utrzymywanie się takiej sytuacji w dłuższych okresach czasu, może prowadzić do rozwoju pleśni na wewnętrznej powierzchni ściany. W przypadku nieocieplonego muru wyraźny może być również wpływ spoin na izolacyjność termiczną.

termowizja2

W narożu spadek temperatury wynosi do 3,4°C. Różnica temperatur powoduje wykroplenia wilgoci, prowadząc do degradacji materiałów budowlanych i rozwoju grzyba i pleśni.

termowizja3

Na termogramach widoczne są także błędy ocieplenia i osadzenia okien. Widoczne bloczki z których zbudowano ścianę – świadczy to o niskiej izolacyjności termicznej tej ściany. Pobliskie gorące grzejniki o temperaturze 60°C nie są wstanie ogrzać pomieszczeń.

Koszty badania termowizyjnego stanowią jedynie ułamek procenta wydatków związanych z budową czy też kupnem mieszkania, domu.
Pozwalają jednak zminimalizować koszty ogrzewania w przyszłości.

Kiedy warto wykonać badania termowizyjne?

  • gdy rachunki za ogrzewanie są wysokie;
  • gdy efektywność ogrzewania jest zadowalająca, ale poziom strat ciepła jest zbyt wysoki;
  • gdy chcemy określić jakość wykonanej izolacji ścian czy stropodachów;
  • gdy planujemy modernizację budynku;
  • gdy planujemy zakup nieruchomości - dzięki temu sprawdzimy stan budynku.

Polecamy

budoteka

BUDOTEKA to serwis w którym szybko, łatwo i bez żadnych kosztów znajdziesz fachowców z branży budowlanej. Setki wykonawców czekają, aby zrealizować Twoje zlecenie.

media-projekt

MEDIA PROJEKT zajmuje się profesjonalnym projektowaniem instalacji gazowych, przyłączy wodno-kanalizacyjnych, instalacji centralnego ogrzewania.

“Media Projekt” Borkowski Łukasz

Jeziory 1B,
21-400 Łuków